Kostkarki do lodu w gastronomii

Kostkarki do lodu są obecne w praktycznie każdym lokalu gastronomicznym który serwuje napoje, drinki i cocktaile. Kostki lodu zapewniają odpowiednią temperaturę serwowanych napojów jak również uatrakcyjniają wygląd napoju a w szczególności cocktailu. W tym wpisie skupimy się na różnicach pomiędzy kostkarkami i wytłumaczymy na co zwracać uwagę przed zakupem profesjonalnej, gastronomicznej kostkarki do lodu.

Rodzaje kostek lodu

Wszystkie kostkarki produkują kostki lodu lecz nie wszystkie kostki lodu są identyczne. Na rynku istnieją trzy popularne kształty czy też rodzaje kostek lodu. Są to kostki potocznie nazywane „paluchami” czyli takie z dziurką w środku. Ta dziurka jest efektem ubocznym wynikającym z technologi produkcji. Kostka jest produkowana w matrycy i lód obrasta metalowy trzpień który podgrzewa się jak docelowy rozmiar kostki zostaje osiągnięty. Na rynku jest co raz mniej tego typu kostkarek i to akurat dobry znak iż taki rodzaju lodu jest najsłabszy i najszybciej się rozpuszcza jednocześnie rozwadniając nasze napoje zanim nasi goście zdążą je wypić. Jedyny plus kostek z dziurką jest taki że są one wygodne do kruszenia w ręcznych kruszarkach do lodu ze względu na delikatne ścianki boczne kostki.

Kolejną, najbardziej popularną kostką lodu jest kostka nazywana kostką lodu typu „Gourmet”. Takie kostki lodu są obecne w 80% lokali gastronomicznych i są bardzo dobrej jakości kostki które się wolno rozpuszczają i dobrze wyglądają w kieliszkach, szklankach i innych naczyniach na napoje. Kostki lodu typu „Gourmet” są produkowane przez kostkarki typu Kastel KP 50/25 albo Scotsman EC86.

Trzecią, najlepszą ale ze względu na cenę, najmniej popularną kostką lodu jest kostka w kształcie idealnego sześcianu. Takie kostki lodu są produkowane przez kostkarki marki Hoshizaki z linii IM, na przykład Hoshizaki IM-30CNE

Czy wybrać kostkarkę chłodzoną wodą czy powietrzem?

Kostkarki chłodzone wodą pobierają znacznie więcej wody do produkcji lodu od tych chłodzonych powietrzem. Niestety, bywa i tak że nie ma wyjścia i musimy zainwestować w kostkarkę chłodzoną wodą jak i liczyć się z wyższymi kosztami eksploatacyjnymi. Jeśli miejsce montażu kostkarki nie zapewni odpowiedniego przepływu powietrza, temperatura w miejscu montażu kostkarki przekracza 30 stopni Celsjusza albo kostkarka ma zostać zamontowana w otwartej albo pół otwartej przestrzeni np bar na plaży albo food truck, również zalecamy zakup kostkarki chłodzonej wodą. Temperatura i obieg powietrza to jedno ale również w miejscach takich jak bar na plaży, narażamy kostkarkę chłodzoną powietrzem na zaciąganie za pomocą wentylatora większe ilości kurzu z atmosfery co zdecydowanie przyśpieszy ograniczenie obiegu powietrza do chłodzenia sprężarki i narazi układ chłodniczy na przegrzanie. W pierwszej kolejności spadnie wydajność kostkarki a w najgorszym przypadku zatrzemy kompresor. 

Kostkarki chłodzone powietrzem są zalecane i najczęściej sprzedawane ale warto pamiętać o tym żeby zapewnić takiej kostkarce odpowiednią temperaturę otoczenia nie przekraczającą 30 stopni Celsjusza w lokalu (przy takiej temperaturze, temperatura w maszynowni kostkarki będzie znacznie wyższa). Jeśli jesteście w stanie zapewnić obieg powietrza i normalne temperatury pracy dla kostkarki do lodu, zdecydowanie bardziej polecamy kostkarkę chłodzoną powietrzem.

Na co zwrócić uwagę przy kostkarkach zapleczowych?

Kostkarki zapleczowe to urządzenia które składają się z wytwornicy lodu i niezależnego zasobnika. Wytwornica lodu jest montowane na odpowiednio dobranym zasobniku który posiada izolowany termicznie pojemnik na lód mieszczący od 100 do 450 kg. Takie kostkarki są często zamawiane przez kluby nocne, duże restauracje i hotele w których zapotrzebowanie na lód jest znacznie większy niż w standardowym punkcie gastronomicznym. Zasobnik na lód powinien być większy niż dobowa wydajność kostkarki ze względu na fakt że każda kostkarka przestaje produkować lód w momencie kiedy zapełni zbiornik. Zbiorniki na lód posiadają czujnik oparty o technologię termostatyczną dzięki której kostkarka dostaje sygnał że pojemnik na lód jest pełny i zatrzymuje jego produkcje żeby nie przepełnić zasobnika. 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *